Kosmetyki naturalne z domowego laboratorium część 1

Ania M.

Co będzie nam potrzebne?

Przyrządy, które będą ci potrzebne do wykonania kosmetyków naturalnych, znajdziesz w swojej kuchni lub kupisz w sklepie ze sprzętem laboratoryjnym. Przed wykorzystaniem, umyj dokładnie wszystkie butelki, łyżki, miseczki. Użyj do tego wody z mydłem i spirytusu. Przygotuj: dwa garnki do podgrzewania i mieszania składników, sitko, miskę porcelanową, tarkę, słoiki, łyżkę i łyżeczkę, naczynie z miarką, wagę kuchenną, szklaną szpatułkę, termometr, etykietki z nazwami produktów.

Ważymy i odmierzamy składniki

Wszystkie składniki w domowym laboratorium odmierzysz za pomocą łyżki i łyżeczki. Jednak jeśli chcesz zrobić to profesjonalnie, zastosuj się do następujących porad. Stałe składniki ważymy na kuchennej wadze. Łyżeczki do herbaty i kawy różnią się między sobą wielkością. Używaj zatem jednej z nich. Składniki lepkie możesz wymieszać tą samą łyżeczką, na której zostały odmierzone. Wszystkie płyny mierz pipetą lub w naczyniu z miarką (do 50 ml).

Jak przygotować krem, a jak lotion?

Kosmetyki złożone są z dwóch głównych składników (faz). Wodna faza to ziołowe napary i wodne wyciągi kwiatowe. Tłuszczowa faza to wosk pszczeli, masło kakaowe i lanolina. Co zrobić, by trwale połączyć te dwie fazy ze sobą? W dwóch słoikach umieszczamy wcześniej odmierzoną ilość składników. Wstawiamy oba słoiki do kąpieli wodnej (60 – 70 stopni C) – faza tłuszczowa musi się rozpuścić. Potem mikserem mieszamy tłuszcze i stopniowo dolewamy składniki wodne. Dodajemy olejki zapachowe. Miksujemy do uzyskania pożądanej konsystencji.

Przechowywanie

Wszystkie kosmetyki naturalne mają bardzo krótki termin ważności. W przypadku niektórych kosmetyków wynosi on nawet dwa tygodnie. Co zrobić, by jak najdłużej kosmetyki naturalne zachowały świeżość? Do przygotowania takich produktów używamy tylko świeżych składników kupowanych w małych ilościach. Wszystkie naczynia i urządzenia muszą być czyste przed rozpoczęciem domowej produkcji. Kosmetyki przechowuje się w szczelnie zamkniętych słoiczkach lub butelkach z ciemnego szkła. Odpowiednia temperatura dla przechowywania naturalnych kosmetyków powinna wynosić 10 – 15 stopni C.